myLegion.org Icon
Legion.org Icon Facebook Icon Twitter Icon YouTube Icon News Feed Icon

6379 N. COLLEGE AVENUE, INDIANAPOLIS, INDIANA

BROAD RIPPLE AMERICAN LEGION POST #3

2018/19 NOMINATIONS FOR POST OFFICERS

 

OFFICERS - NOMINATED

Post Commander              Roger Vandrey                          317-876-7526

​1st Vice Commander         Daniel Cunningham                    317-872-8869

2nd Vice Commander        Timothy Robb                            317-430-2405

​3rd Vice Commander         Peter Holtz                                317-445-6311

Adjutant                          Raymond "Skip" Nunweiler          317-445-3106

Finance Officer                 William F. Diehl                         317-255-6441 

Service Officer                  William Schreiner                      317-716-1444

Judge Advocate                William F. Diehl                         317-255-6441

Corresponding Adjutant     Ben Olsen III                            317-459-5913

Sergeant-At-Arms             Jerome E. Traub                        317-260-1716

Historian                         Andrew J. May                           317-998-6279

 

EXECUTIVE COMMITTEE - NOMINATED

Earl W. Jeffries                                                               317-626-2162

Fred Steinhoff                                                                 317-514-8594

Robert Wager                                                                 317-709-1608

John Miller                                                                     317-867-3094

 

ALTERNATE DELEGATED - NOMINATED

1st Vice Commander         Daniel Cunningham                    317-872-8869

2nd Vice Commander        Timothy Robb                            317-430-2405

​3rd Vice Commander         Peter Holtz                                317-445-6311

 


 

2017/18   POST OFFICERS

BY-LAWS OF THE CONSTITUTION OF BROAD RIPPLE POST 3

March Post Stated Meeting-Election of New Officers-Election of Executive Committee-Election of Delegates-Election of Alternate Delegates
 
April Post Stated Meeting-Installation of New Officers by District Commander 
OFFICERS – ELECTED
Post Commander *Mike A. Kiefer 317-430-1078
1st Vice Commander *Roger Vandrey 317-876-7526
2nd  Vice Commander *Daniel Cunningham 317-872-8869
3rd Vice Commander *Timothy Robb 317-430-2405
​Adjutant *Raymond "Skip" Nunweiler 317-445-3106
Service Officer *William Schreiner 317-716-1444
Corresponding Adjutant *Ben Olsen III 317-257-8681
​Finance Officer *William F. Diehl 317-255-6441
Sergeant-At-Arms *Jerome E. Traub 317-260-1716
Historian *Andrew J. May 317-253-2470 
EXECUTIVE COMMITTEE OFFICERS – NOMINATION FOR ELECTION
*Bill Boone
*Earl W. Jeffries
*George Kerr
*Fred Steinhoff 
DELEGATES – DESIGNATED
*Commander Mike A. Kiefer
*Adjutant Ray J. Nunweiler Jr.
*Past Post Commander Ben Olsen III 
ALTERNATE DELEGATES – NOMINATION FOR ELECTION
*1ST Vice Commander Roger Vandrey
*2nd Vice Commander Daniel Cunningham
*3rd Vice Commander Timothy Robb  

                                    2016/17 POST OFFICERS & COMMITTEES

OFFICERS - ELECTED

Post Commander                             Mike A. Kiefer                                   430-1078

Adjutant                                          Ray J. Nunweiler Jr. PPC                  317 445-3106

Corresponding Adjutant                   John L. Miller PPC                             867-3094

Finance Officer                                William F. Diehl PPC                          255-6441

Service Officer                                 Bill Schreiner                                  317- 216-8601

Judge Advocate                                 William F. Diehl PPC                         255-6441

Sergeant-At-Arms                             Andrew J. May                                 253-2470

Historian                                          William R. Boone PPC                       251-6055

Past Post Commander                      Ben Olsen III  PPC                             257-8681

 

CHAPLAIN – APPOINTED

Chaplain                                           John L. Miller PPC                             867-3094

Assistant Chaplain                            Ron Elliott

 

DELEGATES - DESIGNATED

Delegate – Commander                   Mike A. Kiefer                                    430-1078

Delegate – Adjutant                          Ray J. Nunweiler Jr. PPC                   317 445-3106

Delegate – Past Post Cdr.                 Ben Olsen III  PPC                             257-8681

 

ALTERNATE DELEGATES - ELECTED

Alternate Delegate – 1st V.C.                        Roger Vandrey                     876-7526

Alternate Delegate – 2nd V.C.           Daniel Cunningham                            872-8869

Alternate Delegate – 3rd V.C.            Jeffrey H. Crist                                   750-2271

 

EXECUTIVE COMMITTEE – ELECTED

Post Commander - consultant

All Elected Officers and the immediate Past Post Commander

Executive Committee                       Fred Steinhoff                                     514-8594

Executive Committee                       Jerry Traub                                        

Executive Committee                       Open

Executive Committee                       Earl W. Jeffries                                   626-2162

Executive Committee                       George R. Kerr PPC                           257-2621

 

MEMBERSHIP COMMITTEE – DESIGNATED

Chairman, 1st V.C.                           Roger Vandrey                                   876-7526

Assistant Chairman                          Ben Olsen III                                      257-8681

Membership Committee                  All Comrades of Broad Ripple Post 3

 

PROGRAM COMMITTEE – DESIGNATED

Chairman, 2nd V.C.               Dan Cunningham                                872-8869

Assistant Chairman              Ray J. Nunweiler Jr.                             8417683

 

BUILDING & GROUNDS COMMITTEE – DESIGNATED

Chairman, 3rd V.C.               Jeffrey H. Crist                                                750-2271

Assistant Chairman              Andrew J. May                                                998-6279

Committee                          open

 

BUDGET COMMITTEE – APPOINTED – PERENNIAL

Post Commander – consultant

Finance Officer – consultant

Budget Committee               Ray J. Nunweiler Jr. PPC                    317 445-3106

Budget Committee               Ben Olsen III  PPC                             257-8681

Budget Committee               John L. Miller PPC                             867-3094

 

NOMINATING COMMITTEE – APPOINTED -  PERENNIAL

Post Commander - consultant

Chairman                             Ben Olsen III PPC                             2578681

Nominating Committee        Ray J. Nunweiler Jr. PPC                    317 445-3106

Nominating Committee        Daniel Cunningham                            872-8869

Nominating Committee        open

Nominating Committee        John L. Miller  PPC                             867-3094        

 

AUDIT COMMITTEE – APPOINTED – PERENNIAL

Pos Commander - consultant

Fiance Officer – consultant

djutant – consultant

Audit Committee                  Ben Olsen III  PPC                             257-8681

Audit Committee                  George R. Kerr PPC                           257-2621

Audit Committee                  Daniel Cunningham                            872-8869

Audit Committee                  John L. Miller PPC                             867-3094

 

LAND COMMITTEE –APPOINTED – 5 YEARS

Post Commander

Land Committee, year1       David V. Koss PPC                             257-2416

Land Committee, year 2      William F. Diehl PPC                         255-6441

Land Committee, year 3      Ray J. Nunweiler PPC                        317 445-3106

Land Committee, year 4      John L. Miller PPC                             867-3094

Land Committee, year 5      George R. Kerr PPC                           257-2621

 

*PAST COMMANDER’S CLUB POST 3 –DESIGNATED– PERENNIAL

Post Commander     - Consultant

Chairman                             David V. Koss PPC                             257-2416

Secretary/Treasurer             Ben Olsen III  PPC                             257-8681

Members – All Post Past Commanders In Broad Ripple Post 3

 

*LEGIONNAIRES TEAM – VOLUNTEERS – ANYTIME

Team Leader                       David V. Koss PPC                             257-2416

Assistant Team Leader        Jeffrey H. Crist                                   759-2271

Member – All Comrades of Broad Ripple Post 3

 

  • – APPOINTED - PERENNIAL

Webmaster                          Fred Steinhoff                                     514-8594        

Assistant Webmaster                       OPEN

 

**BROAD RIPPLE POST 3 BULLETIN – APPOINTED – PERENNIAL

Editor                                   Rees D. Morgan PPC                          924-2154

Assistant Editor                    Ben Olsen III  PPC                             257-8681

 

**RECORDING SECRETARY

Recording Secretary             Earl W. Jeffries                                   626-2162

Assistant Recording Secretary          OPEN

 

**AUDIO / VIDIO COMMITTEE – APPOINTED - PERENNIAL

Chairman                             John L. Miller PPC                             867-3094

Assistant Chairman              Ray J. Nunweiler Jr. PPC                   317 445-3106

 

**PHOTOGRAPHER – APPOINTED – PERENNIAL

Chairman                             John L. Miller PPC                             867-3094

Assistant Chairman              Open

 

AMERICANISM COMMITTEE – APPOINTED – PERENNIAL

Chairman                             Rees D. Morgan PPC                           924-2154

Assistant Chairman              Ben Olsen III PPC                                257-8681

Americanism Committee       Jerry Traub                                         257-7984

 

B.S.A. PACK 16, INDIANA SCHOOL FOR THE BLIND – PERENNIAL

Chartered Organization Exec. Mike A. Kiefer                                 430-1078

Chartered Organization Rep.  Ray J. Nunweiler Jr. PPC                 317 445-3106

CAC-BSA Unit Comm.          Rees D. Morgan PPC                          924-2154

 

B.S.A. Troop 16, INDIANA SCHOOL FOR THE BLIND – PERENNIAL

Chartered Organization Exec. Mike A. Kiefer                                  430-1078

Chartered Organization Rep.  Ray J. Nunweiler, Jr.PPC                 317 445-3106

CAC-BSA Unit Comm.          Rees D. Morgan PPC                           924-2154

 


CHILDREN’S EDUCATION & WELFARE – APPOINTED –PERENNIAL

TEMPORARY FINANCIAL ASSISTANCE

Chairman/Service Officer    Bill Schreiner                                 317-216-8601

Assistant Chairman              Ben Olsen III, PPC                            257-8681

 

FLAG COMMITTEE – APPOINTED – PERENNIAL

Chairman                             Rees D. Morgan PPC                          924-2154

Assistant Chairman              Ben Olsen III PPC                              257-8681        

Flag Committee                    Jerry Traub                                      257-7934

 

JR. ROTC COMMITTEE –APPOINTED - PERENNIAL

Chairman                             Ben Olsen III PPC                             257-8681

Assistant Chairman              Rees D. Morgan PPC                          924-2154

Jr. ROTC Committee           Andrew J. May                                    591-9450

 

JUNIOR SHOOTING SPORTS COMMITTEE – APPD. - PERENNIAL

Chairman                             Ben Olsen III PPC                             257-8681

Assistant Chairman              Rees D. Morgan PPC                          924-2154

 

MEMORIAL COMMITTEE – APPOINTED – PERENNIAL

Chairman                             William F. Diehl PPC                         255-6441

Assistant Chairman              Ben Olsen III  PPC                             257-8681

Memorial Committee           Ray J. Nunweiler Jr. PPC                   317 445-3106

Memorial Committe             William R. Boone                               251-6055

 

ORATORICAL COMMITTEE – APPOINTED – PERENNIAL

Chairman                             Rees D. Morgan PPC                          924-2154

Assistant Chairman              Ben Olsen III  PPC                             257-8681

 

BROAD RIPPLE POST 3 CHEF – APPOINTED – PERENNIAL

       Post Chef                        Andrew J. May                                               253-2470                               

       Chef Committee              Jeffrey H. Crist                                                750-2271

 

Note:   *The Past Commanders Club works with all committees, at the Commander’s request.

            *The Legionnaires work with all committees, at the Commander’s request.

            **These Committees work with the Corresponding Adjutant.

 

 

Legionsites | Sign In